Cena a jakość sztachet

Proszę pamiętać, jakość ma swoją cenę! Wielu producentów, sprzedaje sztachety suszone na szybko - przez tydzień może nawet krócej. Oczywiście ceny są kuszące...ale...Tak przygotowane drzewo ma niestety tendencje do wyginania i pękania na płocie, nie wspominając już o jego wyglądzie po obróbce (nieoszlifowane krawędzie i lico sztachety). Praktyki takie stosuje się ponieważ sezonowanie drzewa przez minimum 3 miesiące jest bardzo kosztowne i wymaga utrzymywania ciągłego buforu suchego towaru - a to kosztuje. Lepiej więc kupić surowiec na zamówienie, kilka dni obsuszyć, przerobić i do klienta. NIE U NAS! Warto o tym pamiętać jeśli chcecie mieć Państwo ładny, długotrwały płot!


Olcha czy świerk?

W sieci znaleźć można wiele opinii na temat tych dwóch rodzajów drewna. Aby pozostać bezstronniczymi przedstawimy orginalne opinie podając ich źródła. Sztachety olchowe mają kilka zasadniczych cech, które przy braku szczególnej uwagi podczas ich przygotowywania przed położeniem na płocie mogą w przyszłości sprawić wiele problemów - mają też kilka zalet, np są łatwe w obróbce, są dosyć wytrzymałe fizycznie i nie gniją szybko w wodzie - po pomalowaniu niezniszczalne(pozornie). Często producenci sprzedający produkty z tego surowca używają tych argumentów aby zachęcić do kupna. Najczęściej takie postępowanie wynika z położenia geograficznego producenta i dostępności w głównej mierze tego surowca (olchy) w jego otoczeniu.
Poniżej opinia na temat ochly zaczerpnieta ze strony wiodącego producenta impregnatów i środków do konserwacji drewna (firma altax groclin):

"Niestety drewno Olchy jest słabym jakościowo gatunkiem, podatnym na biodegradację. Charakteryzuje go bardzo duża chłonność wilgoci z powietrza oraz wody, co w przypadku próby wydostania się ich na zewnątrz, może powodować odspajanie się powłoki." (źródło)

wypowiedzi użytkowników forum MURATOR:

"ja mam olchowe. moje spostrzeżenia: wyginają się jak cholera. fakt, że przykręcane były niesezonowane i pierwszej zimy ok zerwały ok 50 wkrętów. Drugiej zimy zerwało się już tylko poniżej 20... można powiedzieć, że były już w pełni wysezonowane. Olcha to drewno dość trwałe na zewn. ale bardzo niestabilne. Mnie nie zależy na wymuskanych sztachetach ale jeśli ktoś chce mieć wszystko pod linijkę, to radziłbym lepiej wysezonowaną sosnę pomalować jakimś trwałym świństwem, które nie spłynie"

"do tej pory myślałam że najlepsze olchowe, ale z tego co czytam mają tendencje do wyginania się i pękania. gość który sprzedaje sztachety (różne:olcha,świerk,sosna,topola) potwierdził że olcha bardzo niestabilna i polecił mi na sztachety topolę"

"U mnie cały parkan i brama przesuwna + furtka jest z olchy 8,5 x 2,5 cm kupiłem surowe nie całkiem wysezonowane lezały ok. 0.5 roku w suchym i przewiwnym miejscu następnie zostały zakonserwowane podkadem + lakier wierzchni musze przyznać że piły podkład jak alkoholik jakis ale za to żadna nie zerwała się dotychczas i mysle , ze się nie zerwie.drewno jakie by nie było sosna buk olcha czy inne tak czy tak bedzie pracowało - po prosty nalezy dobrze zaimpregnować i basta"

Cała dyskusja z forum MURATOR dostępna tutaj

Wypowiedź specjalisty z serwisu MURATOR:

"Olcha to drewno kiepskiej jakości. Jest mało wytrzymała i podatna na zarażenie biologiczne. Świerk to wybór dużo lepszy i to jego proponuję wybrać."
(źródło)

Z łatwością znajdą Państwo w Internecie inne opinie na temat tych dwóch materiałów i wielu zwolenników jednego czy drugiego gatunku - jednak zdobyte przez nas doświadczenie w przygotowaniku i obróbce świerka z czystym sumieniem pozwala nam na jego polecenie - życzymy udanych wyborów.


Wkrótce więcej porad...